Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Barvy pro moderní bydlení

Kromě nábytku hraje hlavní roli při tvorbě interiéru zvolená barva. Tímto prvkem můžeme dosáhnout požadované atmosféry nebo docílit výrazné změny, aniž bychom měnili něco jiného. A nemusí jít pouze o barvu stěn, ale i různých bytových doplňků.

Zvolená barva ovlivňuje, jestli místnost vnímáme jako prosvětlenou nebo naopak ztlumenou a to se pak může odrážet na tom, jak se v dané místnosti cítíme. Protože není žádným tajemstvím, že barvy ovlivňují naše duševní rozpoložení a nepřímo také zdraví.

Účinek barev

Obecně dělíme barvy do tří skupin, a to na barvy studené (zelená, modrá, fialová), které prostor opticky rozšiřují, barvy teplé (červená, oranžová, žlutá, hnědá), které místnost naopak opticky zmenšují a barvy neutrální (černá, šedá, bílá).

Kromě prostorového vnímání bychom měli volit do místnosti barvy i podle toho, k jaké činnosti je místnost určena a k jaké aktivitě chceme být v místnosti motivováni. Barvy jako oranžová, žlutá, červená, purpurová jsou barvy aktivní, které stimulují mozek a napomáhají trávení, proto jsou vhodné např. do kuchyně, jídelny, pracovny, dětského pokojíčku, kdežto třeba modrá barva (a obecně studené barvy) má uklidňující účinek, proto je vhodná např. do ložnice nebo do koupelny.

Poslední módní trendy

A které barvy v interiéru jsou momentálně nejmódnější? Zvolíte-li protiklad černé a bílé, nemůžete chybovat. Dříve se černobílá kombinace používala především v reprezentativních prostorách, v současnosti je stále oblíbenější i v našich domácnostech. I když najít ji lze převážně v bytech, kde nejsou děti, neboť obě barvy jsou náročnější na údržbu. Kontrast černé a bílé působí luxusně a umožňuje stylizaci do různých vzorů jako třeba šachovnice, klávesy, pruhy, stíny a další.

Obecně vypadá interiér zařízený v těchto dvou barvách lépe, převládá-li bílá složka, ale není třeba se obávat ani dominující černé. V tom případě se však doporučuje oživit prostor další výraznější „hřejivou“ barvou jako třeba žlutou, červenou, oranžovou v podobě různých drobných doplňků (polštářky, vázy, závěsy).

Za povšimnutí stojí také skutečnost, že černobílý interiér působí spíše chladněji, což je dáno i skutečností, že tyto dvě barvy se převážně kombinují s „chladnými“ materiály jako sklo nebo kov.

Rozumět typologii barev při zařizování našeho bydlení jistě není od věci. Barvy podobně jako hudba, chuť nebo čichové vjemy působí na naše emoce a emoce ovlivňují naše vnímání, které je z velké části iracionální a rozumem neovlivnitelné. Proto se snažme vytvořit takové prostředí, které v nás bude vyvolávat příjemné pocity.

[Nahoru ↑]