Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Čištění vody třikrát jinak

24. duben 2012

Čištění vody třikrát jinak

Bavíme-li se o vodě, můžeme řešit pitnou vodu, minerální vodu či dešťovou, ale mi začneme trochu z druhé strany nebo od konce – od septiku! Septiky jsou bezodtokové nepropustné nádrže, které jsou určeny k zachycení odpadních vod. Je to prakticky to jediné řešení pro chaty a domácnosti, které nemají napojení na kanalizaci. Pro zřízení septiku není třeba stavební povolení, stačí jen ohlášení na stavebním úřadě. Septik nebo-li žumpa je vhodná tam, kde se nedá použít čistička odpadních vod nebo je nerentabilní. Velikost nádrže určené k zachycení odpadních vod musí být přizpůsobena počtu uživatelů. Základní předpoklad je sto padesát litrů na jeden den. Při zřizování jímky se zamyslete i nad tím, že budete muset zajistit její odvoz, takže dobře zvolte místo i objem.

Reklama

Další z možností, kterou má domácnost, je domácí čistírna odpadních vod. Jaké jsou rozhodující faktory pro výběr správné čistírny odpadních vod? Nestačí se jen probudit, napsat partnerovi či partnerce sms: „Zlato, bude to domaci cistirna odpadnich vod .“ Spočítejte si, kolik je a v dohledné době bude v domácnosti trvale žijících členů. Musíte zjistit, jaký je výskyt podzemních vod a výška hladiny. Jak velký máte pozemek a o jaký druh půdy se jedná? Odpadní vody by měly být v septiku dva až tři dny. V nádrži musí být filtrační koš vyplněný keramzitem – zadržuje hrubší nečistoty. Samozřejmě se několikrát ročně musí koš čistit. Jak jsem již říkala, hladina podzemní vody má význam pro umístění čističky odpadních vod. Minimální vzdálenost drenážní trubky od hladiny podzemních vod je jeden a půl metrů. Tato vzdálenost zaručí biologické procesy čištění odpadních vod. Co se týče potřebných vzdáleností, je věc trochu obtížnější, proto rozhodně doporučuji poradit se s odborníky.

Pokud vlastníte dům, jistě řešíte i zachycování dešťové vody. Nedostatek vody bude jednou problémem, který budeme muset urgentně řešit, i když teď není ještě zcela akutní. Pojďme využít dešťovou vodu na vašem pozemku. Není možné tuto vodu použít k vaření či konzumaci, ale k zalévání trávníků, kytek nebo například na umývání aut je vhodná absolutně. Zadejte do vyhledávače „nadrze na destovou vodu “ a vybírejte. Snižte si náklady, pokud to bezbolestně jde. Nejlepší varianta, jak chytat vodu, je do plastových nádrží. Dnes nabízené jímky jsou ideálním řešením – jsou totiž lehké, nepropouštějí světlo, lehce se instalují a nekorodují. Důležité však je, nesbírat dešťovou vodu ze střech na kterých jsou nainstalovány azbesto-cementové desky.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x


[Autor: admin] [Zobrazeno 2127x] [24. duben 2012]
[Články ]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie