Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Pohodové vaření

12. listopad 2012

Pohodové vaření

Pořádek v kuchyni není to jediné, co bude přispívat k pohodě při vaření. Určitě oceníte, když budete mít vše potřebné po ruce, bez zbytečného pobíhání.

Reklama

Nezávazná koncepce současných kuchyní ponechává prostor vaší fantazii a potřebám. Ať už je vaším přáním vyskládat si kuchyňský nábytek od podlahy až po strop, nebo zvolíte minimalistické zařízení, výsledek by měl splňovat podmínky správné ergonomie. Laickou terminologií by se dalo říci: dosáhnout při minimální námaze maximální výkon.

Praktická kuchyň

Každý, kdo se často pohybuje v kuchyni, umí ocenit, když má všechno po ruce. Zbytečné odbíhání od přípravy pokrmu či, nedejbože, skákání na žebřík po kuchyňských pomocníků určitě nepřidá na požitku z vaření. Jelikož každý má jiné prostorové podmínky i jinou stavbu těla, skladba kuchyňského vybavení se nedá specifikovat. Správná koncepce prostoru by se měla odvíjet od jejího velikostních parametrů. Nadchnout se myšlenkou kuchyňského ostrůvku v malé místnosti by asi nebylo to pravé. V takovém případě oceníte spíše jednoduché liniové uspořádání kuchyňské linky, v případě úzkého prostoru paralelní liniové uspořádání. V praktické kuchyni se máte hýbat bez omezení, s co nejmenším počtem kroků a namáhavým ohýbání.

Spočítejte si každý krok

Základem pohybu po kuchyni během vaření by měl být takzvaný trojúhelník. Postupně byste se měli přesouvat od zóny uskladnění přes oplachování až po vaření. Začněte hned od dveří zónou, kde potraviny uložíte, tedy potravinovou skříní a lednicí. Pokračováním v linii by měla být pracovní deska, na níž suroviny očistíte a umyjete. Třetí vrchol trojúhelníku představuje zóna vaření, tedy vložení surovin do trouby či na varnou desku. Přesuny mezi třemi přípravnými fázemi by měly zahrnovat nejméně dvě pracovní plochy. Jednu před dřezem a druhou před vložením surovin do hrnce. Každé byste měli vymezit alespoň 70 cm. Pokud je však tento rozměr pro vás luxus, pomozte si překrytím dřezu dodatečnou pracovní deskou. Bývá součástí doplňkového vybavení každého dobrého dřezu.

Šetřete si záda

Vaření není o podávání špičkových rychlostních či pohybových výkonů. Odpusťte si natahování se do výšky, kde byste měli zvednout paži do více než 135-stupňového úhlu. Stejně není zdravé ani ohýbání zad do více než 45 stupňů. Co by nám při tom mohlo pomoci? Vyzkoušejte nízké vrchní skříňky s lehkým výsuvným otevíráním. Při takovém otevírání si můžete během vaření ponechat dvířka otevřená, což vám usnadní přístup k věcem. Druhá vychytávka týkající se spodních skříněk mohou být velkokapacitní zásuvky s plným výsuvem a vysokou nosností. Využitím organizérů získáte lepší přehled o obsahu zásuvek. Vhodné vybavení vnitřního prostoru dokáže zdvojnásobit úložnou kapacitu vaší kuchyně.

Co ještě přispěje k pohodě?

Páteři i ekonomickému využití prostoru pomůže ještě pár tipů. Abyste si zajistili pohodlí při přípravě jídel, zvolte si správnou výšku pracovní plochy. Na trhu najdete i desky s posuvným výškovým nastavením. Při standardní pevné částce můžete variovat sokl podle vaší tělesné konstrukce. Nabídka začíná u 10 cm pro nižší postavy, až po 20 cm pro vysokých, spíše mužských jedinců. K větší dynamice prostoru ak správné poloze při vaření přispěje i různá výška pracovních ploch. Zatímco při vaření byste měli bez námahy vidět na dno hrnce a pohodlně zvládat i déle míchání jeho obsahu, pracovní plocha při krájení nebo oplachování nad dřezem by měla být vyšší od varné zóny asi o 15 cm. Nebojte se změny stereotypu i při rohovém uspořádání kuchyně. Kouty v sobě skrývají nedoceněný potenciál. Vložit do něj můžete nejen inteligentní výsuvy, které při otevření skříňky před vás přímo přinesou požadovanou nádobu, ale i rohové zásuvky s plným výsuvem a maximálním využitím celé hloubky rohu.

volně přeloženo z byvanie.pluska.sk


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x


[Autor: latysek] [Zobrazeno 1770x] [12. listopad 2012]
[Články ] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!