Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Udržujte si svůj komín

31. březen 2011

Udržujte si svůj komín

Pokud máme u své nemovitosti komín, vztahují se na něj povinnosti údržby a revizí dle zákona. Běžné komíny se spotřebiči do 50kW by se měly nechat zkontrolovat dvakrát ročně, interval revize závisí na typu komínové vložky. Každopádně bychom péči o komínový systém neměli zanedbávat, protože při vzplanutí sazí může jít o život.

Reklama

Pravidelné revize kominíka

Při pravidelné revizi kominík kontroluje průchodnost a čistotu komína, která zajišťuje správnou funkčnost spalinové cesty. Kvůli tomu je nutné umožnit mu přístup ke všem částem, od spotřebiče až po střechu, při využívání spotřebičů na tuhá paliva musí být dostupná komínová dvířka pro vybírání sazí, zkontrolovat je potřeba také kouřovod. Technik po kontrole vystavuje revizní zprávu, která obsahuje mimo jiné místo kontroly, technické údaje o kouřovodu, komínu a spotřebičích. Pokud je komínový systém v pořádku, je v ní potvrzeno, že odpovídá technickým předpisům a může bezpečně odvádět spaliny. Tato zpráva je vytisknuta ve dvou kopiích, jedna zůstane vám a druhá je uložena u kominíka, kdyby došlo, například v případě požáru, ke ztrátě listiny.

Praktické informace

Spoustu praktických informací o komínech najdete na serveru Komíny CZ, mimo jiné nabídky kominíků nebo návody. Dozvíte se například, že čištění komínů můžete provádět i svépomocí. Není problém sehnat si speciální kominické kartáče a samotný postup není zvlášť náročný a s pomocí návodu ho zvládne každý, alespoň trochu fyzicky zdatný člověk. Po takovémto vyčištění ale musí kominík opět vyplnit zprávu o kontrole a způsobilosti komínu.

Revize vás finančně nezruinují

Revize komína není finančně náročná, jde řádově o stokoruny. Pokud si komín vyčistíme sami a na kominíkovi zůstává pouze kontrola, zaplatíme samozřejmě ještě mnohem méně. Každopádně kontroly komínového systému není dobré podceňovat, v opačném případě nejde ani tak o porušování zákona, jako o ohrožení sebe i svého majetku.


Hodnocení[Autor: moderni-bydleni] [Zobrazeno 2255x] [31. březen 2011]
[Články ]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie