Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Zdravý spánek

1. listopad 2011

Zdravý spánek

Chcete dobře spát? Pak byste měli znát všechny faktory zdravého spánku, které ho ovlivňují.

Reklama

Rituál

Zdravý spánek je právem považován za jednu z nejdůležitějších životních potřeb. Jeho nedostatek, ať už kvantitativní nebo kvalitativní, se velmi brzy odrazí na našem fyzickém i duševním stavu. Únava, oslabení imunity, bolesti hlavy, podrážděnost, neschopnost koncentrace, to všechno jsou projevy nedostatečného spánku. Pojďme se nyní raději zaměřit na to, jak těmto nepříjemnostem předejít. Stačí k tomu jediná věc zdravé spaní, avšak ta v sobě zahrnuje celou řadu dílčích aspektů. 

Optimální prostředí bydlení

Klidné a ničím nerušené prostředí bydlení je základním předpokladem kvalitního spánku. Pokud máme nabrat dostatek síly do dalšího dne, měli bychom spát v zatemněné místnosti, jejíž teplota nepřesahuje 24 stupňů Celsia. Většina z nás preferuje chladnější ložnice, kde pokojová teplota nepřesahuje 20 stupňů. 

Délka spánku

Délka spánku je velmi individuální. Závisí především na věku, ale i na ročním období, nebo na životním stylu. Kupříkladu novorozeně prospí až dvaadvacet hodin denně, mladší děti by měly spát kolem dvanáct hodin, starší přibližně devět, dospělí lidé osm a stařečkové často pouze pět. Mnoho lidí uvádí, že v zimě mají větší potřebu spánku. Lidé s náročným povoláním nezřídka potřebují více spát. 

Postel, povlečení a spol. 

Nedílnou součástí zdravého spánku je samozřejmě také kvalita naší postele, ale i povlečení. Postel by měla mít dostatečně tvrdou matraci, která poskytne Vaší páteři dostatečnou oporu. Matraci je nutno vždy vybírat s přihlédnutím k váze jejího majitele. Také volbu lůžkovin se vyplatí nepodcenit. Člověk by měl usínat v kvalitním povlečení, které je příjemné na dotyk. Největší oblibě se tradičně těší bavlněné povlečení, které za chladných nocí pěkně hřeje a za horkých nocí naopak chladí. Další inspirace ložnice najdete například na portálu www.UtulnyDum.cz.

Ostatní faktory

Spíte v útulné a dobře odvětrávané ložnici na kvalitní posteli v luxusním povlečení, a přesto se Vám zde špatně usíná? Možná děláte některou z následujících chyb. Nosíte si (alespoň v hlavě) práci se sebou do postele, cvičíte po 20. hodině, anebo pijete kávu po 17. hodině, případně po 22. hodině večeříte. Jak správně tušíte, ani jedna z nabízených variant není správně. Pokud chcete v noci zdravě spát, měli byste přes den také zdravě žít. 

Žaluzie a rolety

Nesmíme také zapomínat na správné stínění v naší ložnici, moderní interiéry mohou zastínit rolety, žaluzie, látkové rolety, či moderní žaluzie plisé.


Hodnocení[Autor: admin] [Zobrazeno 1870x] [1. listopad 2011]
[Články ]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie