Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Doplňky moderního bydlení

Moderní bydlení získáme díky doplňkům

Kdo chce své bydlení zmodernizovat doslova za pár korun, nemusí hned pořizovat nový nábytek. Stačí se poohlédnout po šikovných doplňcích, které mohou výrazně pozměnit tvář našeho interiéru. Někdo si vyhlídne nový koberec , jiný dá přednost stále modernějším tapetám, další zvolí ještě něco menšího jako třeba nová svítidla, květináče či designové spotřebiče. Trh s bytovými doplňky je opravdu nevyčerpatelný a každý najde něco podle svého gusta.

Tapety – žhavý trend do našeho interiéru

Samozřejmě nemáme na mysli ty staré tapety se schematickým květinovým vzorem v unylých barvách, které si pamatujeme z bytů našich babiček. Moderní tapety se vyznačují naprosto jinými vzory i materiály, ze kterých se vyrábějí, a díky tomu jejich popularita v posledních letech opět výrazně narůstá. Navíc použití tapety v bytě neznamená polepit všechny stěny odshora až dolů jediným vzorem. Často se tapety kombinují s jinou úpravou stěn, zdobí se jimi jen určitá místa, používají se k optickému členění místností. Tapeta je opravdu doplněk, nikoliv uniforma.

Moderní tapety jsou originály, které vyrábějí specializovaní výrobci nebo přímo designérská studia. Setkáváme se s ladnými, nebo naopak extravagantními vzory v tlumených či zářivých barvách. Nejnovější trendy přinášejí na tapetách retro prvky v podobě anglických květinových motivů, ale i geometrické obrazce a extravagantní kombinace barev. Oblíbené jsou tapety vyvolávající prostorový 3D efekt.

Změnily se i materiály, ze kterých se tapety vyrábějí. Už to nejsou jen tapety papírové, ale i vinylové, akrylové a vliesové. Právě poslední jmenované jsou velmi populární, protože ve srovnání s papírovými se dají snáze udržovat. Lze je omývat vodou, přesto jsou prodyšné a stálobarevné. Snadno se instalují a poměrně jednoduše vyměňují.

Kromě tapet můžeme na stěny našich pokojů lepit i nejrůznější dekorativní samolepky a bordury. Pořídíme je ve tvaru rostlin, zvířat, lidských postav či geometrických vzorů, čímž můžeme oživit každou zeď či větší kus nábytku. Jejich předností je možnost opakovaného použití na různých místech. Lehce se instalují i sundávají a nezanechávají po sobě stopy.

Hrajeme si se světlem

Změny v interiéru docílíme i pořízením nového osvětlení, které pomáhá dotvářet celkovou atmosféru domova. Nejpoužívanějšími svítidly jsou stropní lustry. Můžeme si je pořídit v provedení víceramenného lustru zdobeného různými skleněnými nebo kovovými doplňky.

V místnostech s vysokými stropy vypadají velmi stylově lustry s žárovkami směřujícími nahoru, v nízkých místnostech dáme přednost žárovkám směřujícím dolů nebo tzv. ústřicovitému světlu.

Tato světla se vyznačují dobrou světelností a hlavně elegantním a moderním designem. Módní záležitostí již několik let jsou bodová světla. Mohou být umístěna na stropě i na stěnách. Používají se ve dvojím provedení. Buď jsou zapuštěná, nebo se dají různě polohovat a natáčet, čímž docílíme zajímavých světelných efektů.

Neméně vhodným doplňkem jsou také krbová kamna , které jsou navíce velmi praktické a pokud si pořídíte tepelný výměník, vyhřívají Vám celý dům.

[Nahoru ↑]