
Kompostování bioodpadu na zahradě
24. květen 2010

Nejen zahradníci již dneska vědí, že základem růstu každé plodiny je kvalitní humus! Právě ten totiž rostliny potřebují k tomu, aby jejich růst byl kvalitní a plnohodnotný. Pokud třeba květinám či zelenině dopřejeme humusu dostatek, tak zpravidla není třeba ani žádného jiného hnojení a chemie.
ReklamaKompost na vaší zahradě
Základem kvalitního kompostování je logicky samotný kompost. Ten lze založit v kterémkoli místě zahrady klasickým způsobem anebo pomocí kompostéru. První metoda je sice tradiční, nicméně kompost nevypadá z pohledu estetického zrovna nejlépe a jeho soudržnost je taktéž minimální. Klasické komposty také mnohdy brání přístupu vzduchu, který je pro kvalitní kompostování naprosto nezbytný.
Podoba kompostérů
Jako ideální se nejen proto jeví kompostéry. Jak tedy takové kompostéry vypadají a které jsou nejlepší? Kompostéry se vyrábějí buď ze dřeva, anebo z plastu. Oba dva zmiňované materiály jsou kvalitní, nicméně záleží hlavně na majiteli, jestli se rozhodne pro přírodní dřevo či pro umělý plast.
Dřevěné kompostéry sice nevydrží tolik jako plastové, nicméně jejich vizáž a skutečnost, že se jedná o ekologický materiál, lákají lidi nejvíce. Ostatně ekologie je v současnosti na prvním místě! Dřevěné kompostéry umí zaujmout již jen svým vzhledem. Většinou je jejich základem kulatina. Použít lze ale také pochopitelně klasické desky, které jsou vzdáleny od sebe tak, aby kompost byl dostatečně provzdušněn.
Kam kompostéry umístit?
Velmi důležité je ovšem také vědět, kam se má samotný kompostér umístit. Každé místo na zahradě pro něj určitě nejvhodnější není. Pro kompost je na zahradě doslova ideální nějaké odlehlejší místo. Důvod je naprosto jednoduchý.
Kompost situovaný příliš blízko zástavbě nemusí působit příliš esteticky a mohou z něj jít velmi nepříjemné zapáchající výpary tlejícího biologického odpadu. Kompostér či kompost je ideální umístit na plochu, která není příliš moc vystavena přímému slunci. Může potom dojít k tomu, že se kompost uvnitř kompostéru přílišně vysuší a jako humus potom nebude fungovat.
Kompostu také neprospívá příliš velké vlhko. Ideálním prostorem se stává místo někde pod stromy ve stínu. Je dobré také vědět, že je třeba obstarat kompostér, který zajistí přímý kontakt kompostu s hlínou. Pokud tomu tak není, tak do kompostu nebudou pronikat půdní organismy, které umí velmi dobře napomoci procesu tlení.
Kompost a práce s ním
Při zakládání kompostu v kompostéru je třeba nanést nejprve prodyšnou vrstvu hnědého odpadu a pak na ni vrstvu zelenou složenou z tlející trávy a zbytků ze zeleniny. Obě vrstvy by měly být umístěny do kompostéru v poměru 2 : 1. Kompost je v kompostéru hotový zhruba za půl roku.
Hodnocení
[Autor: moderni-bydleni] [Zobrazeno 2569x] [24. květen 2010]
[Dům a zahrada]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


