
Plynový gril - využití přímé a nepřímé metody grilování
20. únor 2010

Dříve se u plynových grilů používaly lávové kameny nebo kameny jiného druhu. V mezerách nebo v porézním povrchu se usazoval tuk, dokud nebylo dosaženo bodu vznícení. Okamžitě docházelo k vyšlehnutí plamenů a připravovaný pokrm se spálil. Tato metoda není totiž vhodná pro vytvoření rovnoměrného žáru a postupem času se již nebude u plynových grilů používat. Společnost Weber přišla s inovacemi jako jsou Flavorizéry a Crossover systém.
ReklamaSystém Flavorizér
Systém Flavorizér využívá aroma kolejnice. Tento celosvětově patentovaný systém je jádrem nových plynových grilů – zabraňuje šlehání plamenů, zaručuje rovnoměrný žár a aroma.
Součástí systému Flavorizér jsou aroma-kolejnice, které jsou vyrobeny v závislosti na modelu buď porcelánem smaltované nebo jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli. Úhelníkové profily zahřáté hořákem odpařují odkapávající šťávu z masa a propůjčují masu či rybě jejich rovnoměrné rozdělení žáru na celou grilovací plochu.
Nepoužívají se lávové kameny a proto nedochází prakticky ke šlehání plamenů. Navíc nové typy plynových grilů využívají i tzv. Crossover zapalovací systém, který Vám také zjednoduší a zpříjemní samotné grilování. Plynové grily mají dva až šest hořáků, které zajišťují přesné a rovnoměrné rozdělení žáru. Tyto hořáky jsou uspořádány paralelně k sobě – samozřejmě v závislosti na modelu podélně nebo příčně – po celé ploše resp. Šířce celého grilu.
Po stisknutí tlačítka a zapálení hlavního hořáku, umožní patentovaný systém Crossover zapnutí druhého nebo třetího hořáku systému pouhým pootočením spínače, aniž by se muselo znovu stisknout tlačítko zapalování.
Plynové grily Vám umožní připravovat pokrm pomocí přímé i nepřímé metody grilování, navíc vám umožní na grilu vařit, udit i péct. Pokrm připravovaný přímou metodou grilování chutná opravdu zcela jinak než-li pokrm připravovaný metodou nepřímou. Tímto způsobem můžete také navíc grilovat v interiéru .
Přímá grilovací metoda ( doba grilování max. 25 minut)
U plynových grilů slouží přímá grilovací metoda pouze k předehřevu či ke grilování pokrmů, jako jsou steaky nebo párky. Přímá grilovací metoda se podobá opékání, tzn. grilovaný pokrm se griluje přímo nad plamenem. Z důvodů rovnoměrného ogrilování je třeba pokrmpo uplynutí poloviny času obrátit. Přímá grilovací metoda je vhodná pro pokrm, jejichž grilovací doba je max. 25 minut: steaky, kotlety, špízy, párky, zelenina. Přímá metoda se používá i k opékání masa. Opečením vzniká chutná kůrčička.
Nepřímá grilovací metoda ( doba grilování více než 25 minut )
Při grilování nepřímou metodou se zadní a přední hořák zapnou a střední hořák se vypne, resp. U dvou hořákových systémů se oba nastaví na maximálně střední žár. Nepřímou metodou se pokrm po pečení dopeče, kromě toho slouží tato metoda ke grilování pečeně, celé drůbeže, ryb, zeleniny, ale třeba i přílohy. Poklop grilu zůstává po celou dobu přípravy uzavřen. Tím je udržována konstantní teplota. Oproti horkovzdušné troubě dochází však při grilování k cirkulaci čerstvého, vlhkého vzduchu a pokrm tak nevyschne.
Nyní záleží jen na zákazníkovi pro jakou třídu plynových grilů se rozhodné. Weber nabízí od malých grilů Q 100, přes střední třídu Q 200, Q 300, Q 320 až po velké grily typu Spirit, Genesis, Summit.
Hodnocení
[Autor: bydleni] [Zobrazeno 3101x] [20. únor 2010]
[Dům a zahrada]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


