Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Zahradní pergola

26. červen 2010

Zahradní pergola

Není nic příjemnějšího za horkého letního dne než se posadit do pěkně upravené zahrady. V té má dnes své stálé místo zahradní pergola, která byla původně určena jen rostlinám. Dnes se její využití rozšířilo, a tak vzniklo romantické místo pro odpočinek i posezení s přáteli. Zahradní dřevostavba se může zároveň stát doslova „klenotem“ vašeho pozemku. Záleží jen na vás, vašem vkusu a představivosti, zda se jím stane.

Reklama

Dřevostavba na vaší zahradě

Pergola je, jak už bylo řečeno, zahradní dřevostavba. Nebývá zastřešená. Pokud si chcete v letních měsících zajistit stín, jednoduše se na krokve položí rákos nebo bambus v podobě rohože. A tak se ani za toho největšího horka nemusíte vzdávat naděje na posezení v rozkvetlé zahradě zalité horkým letním sluncem. Jsou však i takoví, kteří svou pergolu plně zastřeší už při její stavbě. V tom případě se nejedná o pergolu v pravém slova smyslu. I tak ale může dodat vaší zahradě šmrnc.

Hledáme místo pro pergolu

Než se pustíte do stavby, musíte pergole na své zahradě vybrat vhodné místo. Není to příliš náročné, nemusíte být přímo zahradní architekt, abyste to zvládli. Důležité je vybrat takové území, které je rovné nebo které lze alespoň zarovnat. Originální je postavit pergolu na vyvýšené místo, čímž si zajistíte krásný výhled do okolí. Někteří přistavují pergoly k domu, či je využívají jako rozšíření terasy nebo balkonu. Nejčastěji se ale staví na volném místě. To bývá zpravidla nejlepší volba. Navíc vám odpadá i starost s tím, jak sladit styl pergoly se stylem domu. Nikdy to totiž není nic jednoduchého. Takhle to prostě nemusíte řešit. Styl pergoly přizpůsobíte zahradě kolem.

Zahradní pergola jako dekorace

Pergoly nemusejí být jen určeny k posezení s přáteli, rodinou, nebo odpočinku. Někteří je staví čistě pro jejich dekorativní funkci. I když pořízení pergoly není zrovna úplně malá investice, pokud se oni budete správným způsobem starat, vydrží vám několik let. Uvádí se až desítky let. Dřevo je ale nutné ošetřit, a to nejen proti vodě, ale i slunečnímu záření. Je ji také potřeba základním způsobem ošetřovat po celý rok.

Stavba pergoly svépomocí

Mnozí ušetří na tom, že se do celé stavby pustí sami. Není to nic tak obtížného. Musíte však umět pracovat se dřevem a disponovat potřebným nářadím. Je tak dobré mít při ruce někoho, kdo už má s něčím podobným zkušenosti. V případě, že si necháte pergolu postavit od některé z firem, je nespornou výhodou záruka, kterou na tuto stavbu získáte. Pokud brzy po dostavbě vyvstanou nějaké problémy, vy je nemusíte řešit.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x


[Autor: moderni-bydleni] [Zobrazeno 2924x] [26. červen 2010]
[Dům a zahrada]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie