Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Sedací soupravy - dominanty moderního pokoje

26. únor 2010

Sedací soupravy - dominanty moderního pokoje

Sedací soupravy jsou často dominantním prvkem v pokojích či kancelářích, proto je třeba při jejich výběru pečlivě zvažovat několik kritérií. Nestačí se přitom orientovat dle jejich ceny, ale také dle tvaru, vybavení, funkčnosti, materiálu a celkového designu.

Reklama

Sedací soupravy lze nejlépe rozdělit dle jejich tvaru na soupravy klasického tvaru a rohové soupravy. Ty jsou velmi oblíbené, mají však větší nárok na prostor, proto jsou vhodnější do větších pokojů či kanceláří.

Rohové sedací soupravy

Rohové sedací soupravy , vzniklé upravením původních gaučů, jsou nejčastěji ve tvaru písmene L. Obě strany mohou být buďto pevně spojeny nebo se dají od sebe oddělit, čímž vzniká možnost větší manipulace s jednotlivými díly a prostor pro vlastní úpravu. Rohové soupravy jsou dle velikosti většinou pro 4 až 7 osob, ale k dostání jsou na trhu i soupravy až pro 12 lidí. Ty jsou vhodné zejména pro velké kanceláře s dostatkem místa.

Rozkládací sedací soupravy

Sedací soupravy lze také zakoupit i pro možnost rozložení. Rozkládací soupravy najdou svoje uplatnění zejména při nedostatku místa pro přespání. Přijede-li na víkend do bytu návštěva, jsou rozkládací sedačky velmi užitečné a praktické.

Častým kritériem pro výběr vhodné sedací soupravy je kvalita materiálu. Samotná konstrukce soupravy může být vyrobena ze dřeva, případně dřevotřísky (v tomto případě se jedná o levnější varianty), nejčastěji je pak konstrukce ocelová. Ta je velmi odolná vůči poškození a má ze všech materiálů asi nejdelší životnost.

Všechny typy sedacích souprav lze zakoupit ve všech možných barevných kombinacích. Je tedy čistě jen na kupci, jaký vzhled zvolí. Při výběru barvy a materiálu by však  měl dbát na to, aby souprava zapadla do celkového vzhledu místnosti, ve které se bude nacházet. V poslední době jsou moderní především vzdušné a světlé barvy.

Světlé sedací soupravy

Potahy na sedací soupravy

Při nákupu sedací soupravy je důležitá i volba potahů. Klasické bavlněné potahy jsou dnes již spíše výjimkou, neboť se tento materiál obtížně udržuje v původním vzhledu a dochází k jeho rychlému opotřebení.

Čištění špinavého bavlněného potahu je pak velkou nepříjemností. Daleko využívanějším materiálem pro výrobu potahů pro sedací soupravy jsou mikrovlákno, mikroplyš, žinilka a kůže. Lze zvolit buďto umělou kůži, která je velmi vhodná zejména pro alergiky, nebo přírodní kůže, která dodá soupravě příslušný stylový vzhled.

Rovněž mikrovlákno je velice oblíbeným materiálem, neboť stejně jako mikroplyš je jeho údržba a čištění poměrně snadná. Mikroplyš je vyrobena z bavlny, nylonu a speciálního materiálu PES. Rovněž žinilka je vyrobena z PES a bavlny, nicméně v jejím případě se jedná o materiál, který je horší co do čištění.

Výběr sedací soupravy

Při výběru sedací soupravy dbejte zejména na to, zda chcete, aby sloužila zejména pro posezení, nebo zda ji chcete rovněž využívat pro ležení. Přitom je podstatné, jak bude tvrdá souprava.

Pro sedačku určenou spíše pro formální sezení by mělo platit, že by měla být tvrdší, tak, aby do ní člověk nezapadl.

Také by měla mít vyšší, tak aby se z ní sedícímu dobře vstávalo. Naopak sedačka určená spíše pro neformální sezení a polehávání, může být měkčí s níže položeným sezením.

Cenově se různé typy sedacích souprav samozřejmě výrazně mohou lišit. Jde o kvalitu materiálu, velikost a tvar. Cena se tak může pohybovat již od několika málo tisíc až po desetitisíce za sedací soupravu z kůže. I proto je třeba se při výběru dobře rozmyslet a nejlépe se poradit s odborníky.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x


[Autor: bydleni] [Zobrazeno 9721x] [26. únor 2010]
[Interiér a nábytek]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie