Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Materiály moderního bydlení

Nejčastěji používaným materiálem v interiérech je v současné době lamino. Jeho popularitě nahrává zejména příznivá cena a praktické vlastnosti. Velkou výhodou lamina je také to, že ho lze pořídit téměř v jakémkoliv dekoru.

Dalším oblíbeným materiálem je dýha. Její hlavní předností je, že má vzhled i povrch masivu, ovšem cena je mnohem příznivější. Dýhu najdeme u různých druhů nábytku – na stolech, židlích, postelích, skříních atd.

Nejstarším a stále oblíbeným materiálem na výrobu nábytku je dřevo. A nemusí jít jen o místní dřeviny jako buk, dub či borovici, ale stále častěji se k nám dostávají dřeviny exotické jako teak, mahagon, eben, které dodají našemu interiéru kouzlo dálek a romantiky. Z dalších přírodních materiálů se při výrobě nábytku používá např. ratan, vodní hyacint, mořská tráva či banán.

Moderní dům a zahradu si neumíme představit bez doplňků ze skla, oceli či hliníku, které jsou populární už od 20. let minulého století a přitom patří stále mezi moderní materiály. Jedním z posledních módních výstřelků je použití plastu, i když mnozí mohou jeho uplatnění považovat za sporné.

Nábytek z netradičních materiálů

Nábytek vyrobený z tradičních evropských dřevin se jen těžko může v kvalitě vyrovnat nábytku z bambusu. Tato dřevina je téměř nezničitelná a nábytek z ní vyrobený vydrží velmi dlouho. Z bambusu se vyrábějí křesla, židle, stoly, police, skříně či postele, ze štípaného bambusu lze pořídit drobnější dekorace jako stínítka nebo paravány. Jelikož této dřevině neškodí vlhkost, využívá se k výrobě zahradního nábytku. Jistou nevýhodou je zatím poměrně vysoká cena.

Vzácnou dřevinou, ze které se také vyrábí nábytek, je zlatohnědé teakové dřevo. Opět jde o dražší investici, ovšem cena je kompenzována vynikajícími vlastnostmi materiálu. Teakové dřevo je abnormálně tvrdé, odolné proti hnilobě, plísním či termitům, tudíž velmi trvanlivé. Proto se využívá i k výrobě okenic nebo dveří, ti movitější si mohou nechat vyrobit z teakového dřeva i podlahu.

Více než bambus nebo teak je v Evropě populární jiný přírodní materiál, ratan. Nábytek z něj se vyrábí ručně a má jisté přednosti, které ho dělají tak oblíbeným. V porovnání s klasickým nábytkem má o polovinu lehčí hmotnost, takže je s ním velmi snadná manipulace. Ratan najde uplatnění zejména při výrobě venkovního zahradního nábytku . Kromě nábytku se i ratan využívá na výrobu různých doplňků jak jsou koše, vázy, stojany na noviny, věšáky, podnosy atd.

[Nahoru ↑]