Moderní bydleníModerní bydlení

Váš moderní byt, dům a zahrada
verze pro tisk

Vyspěte se do růžova

12. březen 2011

Vyspěte se do růžova

Pokud i vy patříte do početné skupiny lidí, kteří se dojmou při dívání pohádky o Šípkové Růžence, protože se pořádně nevyspali už celou věčnost, tak někde určitě děláte chybu. Možná stačí jen trochu drobných vylepšení v životním stylu nebo lepší vybavení vaší ložnice.

Reklama

Buďte v pohodě

Zní to opravdu jednoduše, ale právě schopnost dostat se před spánkem do psychické pohody bývá častým kamenem úrazu, tedy neschopnosti usnout. Jestliže máte ve zvyku zabývat se večer situacemi, které ve vás vyvolávají stres, přemýšlet o práci nebo například o rodinném rozpočtu, pokuste se je ve večerních hodinách omezit, ideálně s nimi úplně skoncovat. Snažte se večer neřešit důležitá témata, která vás jakýmkoli způsobem rozruší. Věnujte se raději před spánkem svým koníčkům, nebo činnostem, které jsou vám příjemné.

Nerušte spánek kofeinem

Bez kofeinu se neobejdete ani tehdy, když přijdete z práce? Nebo jste čajíčkář a černý či zelený čaj je vaším celodenním společníkem? To je vše v pořádku, ale jen do určité denní hodiny. Pokud pijete kofeinové nápoje, včetně nejrůznějších druhů koly, povzbuzujete svůj organismus do nezdravé míry a ovlivňujete tím kvalitu svého spánku. Snažte se pít poslední povzbuzující nápoj nejpozději čtyři hodiny před usínáním.

Večeřte zlehka

Nestíháte se přes den najíst a večerní nájezdy na ledničku jsou u vás na každodenním pořádku? Zbavte se jich. Nejenže si vylepšíte figuru, ale zkvalitníte si i vytoužený spánek. Dbejte na pestrý a vyvážený jídelníček s pěti denními porcemi a na večeři volte lehké jídlo čtyři hodiny před usínáním. Zlepšíte tak nejen kvalitu usínání, ale i samotný spánek, který nebude kvůli trávení těžkého jídla přerušovaný těžkými sny.

Hejbejte se

Samozřejmě vám nepomůže, pokud před ulehnutím začnete poskakovat před postelí, ale pravidelný pohyb zlepší vaši kondici a psychickou pohodu. Už i obyčejná půlhodinová procházka, může vylepšit kvalitu spánku. Avšak i zde platí určitá omezení. Pohyb se doporučuje maximálně tři hodiny před usínáním.

Dopřejte si čerstvý vzduch

Jak budete spát, ovlivňuje i vzduch, teplota a světlo ve vaší ložnici. Ideální teplota na spaní se pohybuje mezi 18-20 ° C. Někdy stačí snížit teplotu a pustit do ložnice více čerstvého vzduchu.

Dobrá postel nad zlato

Dejte si záležet i na výběru pevné postele a volbě matrace přesně pro váš spánek. Jakou tvrdost matrace si vybrat? Rozhodovat byste se měli na základě své hmotnosti, výšky, zdravotního stavu, ale i zvyku na určitý druh matrace. A nezapomeňte, že když si pak svoji postel zamilujete, měli byste se snažit ji využít pouze na spaní a sexuální život. Pomoci totiž může i velmi jednoduché pravidlo. V ložnici spěte. Nepoužívejte tuto místnost pro práci, sledování televize ani v ní přes den neodpočívejte. Naučte se v této místnosti vypnout a odstraňte z ní vše, co může rušit váš spánek, zejména počítač a televizor.

NÁŠ TIP: Přemýšlíte nad změnou postele a koupí nového matrace? Obraťte se na odborníky a vyhledejte Studio zdravého spánku. Více informací naleznete na stránkách www.segum.sk.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x


[Autor: bydleni] [Zobrazeno 1614x] [12. březen 2011]
[Zdravý životní styl]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/modernibydleni.eu/article.php on line 215
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články z této kategorie